Sylwia Kulesza

Tancerka hawajskiego tańca Hula

Taniec Hula

... kiedy myślę o Hula, uśmiecham się, a moje ciało już chce "płynąć" w tańcu...

Hula to taniec duszy, który mimo swej pozornej delikatności, jest tańcem o niezwykłej mocy, łączy z ziemią, transformuje i otwiera. Przechowuje legendy i pamięć o szczególnie ważnych wydarzeniach w dziejach Hawajów.

Co roku odbywa sie Festiwal Tańca Hula - MERRIE MONARCH, w którym biorą udział najlepsze szkoły Hula, a tancerki i tancerze miesiącami przygotowują się do występu.

Hula jest nieodłączną częścią hawajskiej kultury, gdzie naturalnym jest że 3, 4 letnie dzieci zaczynają uczęszczać na regularne zajęcia.

Trening Hula to intensywna praca z ciałem, głosem, oddechem. To ciągłe doskonalenie ciała, przełamywanie ograniczeń, to praca nad siłą i elastycznością mięśni oraz stawów, nad płynnością i gracją ruchów, nad giętkością kręgosłupa, nad piękną linią ciała.

Hula Kahiko to tradycyjne tańce wykonywane do pieśni "na żywo" i przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów jak np. ipu, heke lub pahu.
Kahiko cechuje się mocnymi, energicznymi gestami, tańczone jest możliwie blisko ziemi (dlatego bardzo ważne są mocne mięśnie ud, elastyczne ścięgna i stawy), gdzie stopy maksymalnie całą powierzchnią przylegają do ziemi by zapewnić stabilność w tańcu. Intensywna praca nóg i bioder wpływa na wzmocnienie dolnych centr energetycznych, dlatego oglądający Hula Kahiko, odbierają je jako bardzo energetyczne i pełne mocy.
Hula Auana to nowoczesna forma Hula, tańczona do nazwijmy to "współczesnej" muzyki hawajskiej. Cechuje je mocne, elastyczne ciało, gdzie tors jest prosty a jednocześnie elastyczny jak "trzcina", a ręce poruszają się miękko i płynnie jak "wodorosty".
Przy Hula auana główny nacisk kładzie się na elastyczność stawów, płynność, giętkość i miękkość ruchów.

Hula niesie z sobą radość. Radość z tańca, radość z jedności z naturą, radość z dzielenia się jego pięknem z innymi. Być może w tym właśnie tkwi fenomen Hula. Tańczą dzieci i seniorzy rodu, tańczą kobiety i mężczyźni, tańczą Ci szczupli i Ci hojniej obdarzeni przez naturę.
W tańcu jednoczą się w wielką OHANA (rodzinę).


Osoby zainteresowane zapraszam na zajęcia.
Stronę odwiedzono już 259246 razy.


Wykonano przez
ULU PONO